ANDY MADADIAN                                                 

andy

در روز 21 آوريل يا پنجم ارديبهشت در محله ویلای تهران پسری  به دنيا آمد.پسري ارمني در خانواده اي دوست داشتني از طبقه متوسط جامعه.که بعدها به محله مجیدیه نقل مکان کردند... خانواه اي با دو خواهر و سه برادر.نام اصلي او آندرانيك مدديان بود.از همان بچگي نبوغ موسيقي در اين كودك بازيگوش و شيطون معلوم بود.پدر او همواره در مسافرت بود.و خانواده را با خود ميبرد.به همين دليل اواكثر شهرهاي ايران را ديده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

روزها گذشت و او او در خانواده اي دوست داشتني و علاقه مند به موسيقي رشد كرد و بزرگ و بزرگتر شد.مانند پدر علاقمند به موسيقي بودو براي خودش روياي زيبايي ساخته بود.بالاخره هم به آرزويش رسيد.اولين گيتارش را در 14 سالگي با چوب ساخت.به گفته خودش صداهاي عجيب و غريب از آن در مي آمد.پسر خاله هاي او يك گروه موسيقي تشكيل داده بودند.و ازآندرانيك هم دعوت كرده بودند با آنها همكاري كنند. او در آن گروه شروع به گيتار زدن كرد.در بعضي وقتها هم قطعاتي به زبان انگليسي اجرا ميكرد.آنقدر در كارش پيشرفت كرده بود كه قطعاتي را در محضر شاه ايران اجرا كرد.با اینکه او از کودکی علاقه شدیدی به موسیقی و نواختن داشت اما در تمامی سالهای دبیرستان شاگرد اول ریاضی شناخته شد تا جاییکه به اندی بورس تحصیل از طرف مدرسه ایرانی آمریکایی "ادونئسیت " تهران داده شد . در سال 1978  از سوی کمپانی موسیقی سی.بی.اس شعبه تهران به او پیشنهاد قرارداد برای تهیه آلبومی به زبان انگلیسی داده شد که بدنبال این پیشنهاد او عازم لوس آنجلس شد . در نخستین سالهای اقامتش در لوس آنجلس که مصادف بود با تحصیلات عالیه اش در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لوس آنجلس. اندی در رشته موسیقی آنچنان موفق شد که از طرف دولت آمریکا به او بزرگترین بورس تحصیلی از بهترین دانشگاههای دنیا داده شد و در همین زمان بود که او موفق شد تا با تیم فوتبال دانشگاه خود مقام اول را در کالیفرنیا و مقام دوم را در سراسر آمریکا کسب نماید .

بدنبال کوچ ایرانیان به آمریکا علاقه اندی نیز روزبه روز به موسیقی ایرانی زیادتر شد . در تابستان سال 1984 حرکتی آغاز شد که فصل تازه ای بود در موسیقی پاپ ایران در غربت .روزي به اندی گفتند يك خواننده اي هست كه سبكش به كار تو خيلي مي خورد. مي توانيد يك گروه موسيقي خوب دو نفره تشكيل دهيد.او كوروس بود كه بعدها با هم بهترين گروه دو نفره را تشكيل دادند.به كوروس هم همين را گفته بودند.و دست روزگار اين دو را با هم آشنا كرد و يكي از پر طرفدارترين وجنجالي ترين گروه موسيقي دو نفره بعد از انقلاب را تشكيل دادند. اندی با  کوروس همکاری و دوستی صمیمانه خود را آغاز کردند .

اندی و کوروس با اولین آلبومشان ( خواستگاری ) آنچنان مطرح شدند که کمتر کسی بود که آنها را نشناسد و از موسیقی آنها لذت نبرد. آنها جزو اولین کسانی بودند که موسیقی شرق را با موسیقی غرب درهم آمیختند  و مکتب تازه ای را به وجود آوردند و نمایانگر تکنولوژی پیشرفته موسیقی پاپ ایرانی در غربت شدند .

دومين آلبوم آنها پرواز بود.و باز هم با شعرهاي زيباي ژاكلين.آهنگ چي مي شد,تپلي,ما همه ايراني هستيمبه قدري گل كرد كه روز به روز بر محبوبيت آن دو افزود.ويدئوي زيباي چي ميشد هنوز هم در خاطره ها هست.

در اينجا بهتر است داستاني برايتان از حضور اندي و كوروس در بين مردم تعريف كنم.يكي از طرفداران اين دو دختري حدوداْ 14 ساله بود.كه بيماري سرطان داشت.و در بيمارستان به انتظار مرگ نشسته بود.وقتي اندي و كوروس اين ماجرا را شنيدند همراه يك هديه كه يك دستبند طلا بود به ملاقات آن دختر رفتند. به گفته خود آن دختر آن روز انقدر اندي و كوروس به من اميد به آينده را دادند و اينكه بايد خوب شوم و به كنسرت آن دو بروم كه من تا حدودي روحيه خودم را به دست آوردم.و چون سرطان عميقآ در وجود او ريشه نكرده بود آن دختر سلامتي خود را به دست آورد.و جالب اينجا كه برايتان بگويم كه آن دختر در حال حاضر فارغ التحصيل رشته پزشكي هست واندي در جشن او هم شركت كرد و در تمام اين سالها از زندگي اين دختر خبر داشته و با هم در ارتباط بودند.چه لذتي دارد ارتباط با هنرمند مورد علاقه.

کنسرتهای آنها یکی پس از دیگری با موفقیت زیادی روبرو شد و آنها به هر کجا که قدم میگذاشتند تسخیرگر قلبهای عاشقان موسیقی میشدند و در هر شهری که برنامه اجرا میکردند صحنه را با موسیقیشان به آتش میکشیدند ..... تب اندی و کوروس آنقدر زیاد شد که همه جا صحبت از آنها بود و ویدیوهای آنها که توسط علیرضا امیرقاسمی تهیه و کارگردانی شد در واقع شروع تهیه میوزیک ویدیو در جامعه ایرانی بود

بعد از آلبوم بلا اندي و كوروس احساس كردندكه دوست دارند هر كدام جدا به فعاليت هنري خود ادامه بدهند.و قرار شد آخرين آلبوم دو نفره خود را به بازار عرضه كنند.آلبومي به نام خداحافظ.آخرين آلبوم با نام و همكاري اندي و كوروس. بعد از جدايي هر كدام جدا به فعاليت خود ادامه دادند  به جرات ميتوان گفت اندي گوي سبقت را از كوروس ربود.كوروس چند ماه بعد ازدواج كرد ولي اندي تمام زندگيش را روي كار هنري خود گذاشت.بعد از جدايي آنها اندي اولين آلبوم خود را بعد از جدايي از طرف شركت كلتكس وارد بازار كرد.آلبوم بيقرار .. كه آلبوم بيقرار يك استثنا در زندگي اندي بود.كه يك شبه ره صد ساله را طي كرد.در اين آلبوم 10 ترانه بود كه يكي از يكي قشنگ تر بود.و به گفته خود اندي بيقرار قصه زندگي من است.قصه روزهاي پر عطش عشق و شبهاي سرد تنهايي.قصه تلخيها و شيرينيهاي زندگي.قصه پيروزيها و ناكاميهاي من در عشق و اميدي براي فردايي روشن و عشقي واقعي..

اندي روي اين آلبوم يك سال ونيم زحمت كشيد وهم خلاصه اي از زندگي خودش هست.آلبوم بيقرار پر فروشترين آلبوم دهه نود شد.شعرها از پاكسيماي نازنين ... كنسرت اندي براي آلبوم بيقرار با موفقيت تمام اجرا شد.وجاي خالي آن شب پيدا نميشد.وعده اي هم پشت در بودند تا بتوانند وارد سالن شوند. در اين آلبوم بود كه مردم با دختري آشنا شدند كه هميشه با اندي بود واندي از او به عنوان صداي دوم استفاده ميكرد.او شيني ريگزبي بود.دختري آمريكايي و علاقه مند به فرهنگ ايراني و زبان فارسي.شيني در حال حاضر خود خواننده شده ولي هر چه دارد از اندي است.از آن زمان به بعد اين دو همه جا با هم بودند وخود اندي هم اعلام كرد شيني دوست دختر اوست.اندي همه جا از گروهش تعريف كرده و عنوان كرده من بدون گروهم هيچ هستم.فروتني هميشگي ايرانيها.

بعد از موفقيت بي سابقه اين آلبوم اندي آلبوم ليلي را وارد بازاركرد. بعد از اين آلبوم اندي آلبوم تنهايي را از شركت كلتكس به بازار ارائه داد.شعرها از پاكسيما و ويدئوها از كوجي و علیرضاامير قاسمي . ضبط از فرخ آهي ,گروه اندي باز هم او را ياري ميدهند. دخترها براي كنسرتهاي اندي سرو دست مي شكستند.و به قول اندي كه تكه كلام هميشگي اوست :خدا زيادشون كنه این دخترهارو. در اينجا بايد بگويم آلبومهاي اندي همه دوازده يا چهارده آهنگ دارد.برعكس تمام خواننده ها .كه اين هم هزينه زياد تري ميخواهد هم پول بيشتري.در آلبوم تنهايي اندي يك آهنگ را باز سازي كرد كه آن را براي مادرش ساخته بود.زماني كه مادرش ايران بوده و اندي امريكا مادرش دچار عارضه مغزي ميشود و اندي در آن حال شعر اين آهنگ را مينويسد و آن را در بدترين شرايط اجرا ميكند.خوشختانه حال مادرش خوب ميشود وبعدها مادرش عازم امريكا ميشود وتمام كارهاي اندي را دنبال ميكند.اندي هفته اي 2 بار بايد با مادرش غذا بخورد.

بعداز آلبوم تنهايي اندي آلبوم سر سپرده را به مردم عرضه كرد.آلبومي عاشقانه از كمپاني ترانه.گل اين آلبوم همان آهنگ معروف سرسپرده است.كه پاكسيما شعر آن را گفت و اندي يك نصفه روز آهنگ آن را ساخت.و به گفته خودش اين آهنگ يك هديه از طرف خدا براي او بود.به خصوص ويدئوي زيباي سرسپرده.بد نیست بدانید که این آلبوم یکی از فیوریت های خود اندی بشمار میرود ...

در اين بين بايد گويم اندي  گياهخوار همچنين جزو تيم فوتبال هنرمندان هم هست.و تا به حال چندين گل هم زده ، آرزويش هم اينست كه در استاديوم آزادي بازي كند. و در كنار هنر ورزش هم ميكند.

بعد از آلبوم سرسپرده نوبت آلبوم بعدي اندي رسيد.جاده ابريشم.آلبومي عاشقانه تر از آلبوم قبلي.اندي خود راجع به اين آلبوم حرفهاي زيادي زده.آهنگها از خود اندي با همكاري حسن شماعي زاده,منوچهر چشم آذر,توحيد,فريبرز حاجي.و شعرها اكثرا از پاكسيما.آهنگ شب من به گفته خود اندي در بدترين شرايط روحي او اجرا شد.دوست دختر او براي بار دوم او را رها كرد و اندي در بدترين شرايط روحي اين آهنگ را ضبط كرد.اين آهنگ بعدها در فيلم هاليوودي پرنسس و سرباز در قسمتي از فيلم گذاشته شد.اندي خودش اين آهنگ را به دوست دخترش تقديم كرد.آهنگ فوق العاده تو كه رفتي به قدري سرو صدا كرد كه همه آن را تكرار مي كردندبعداز اين آلبوم اندي يك آلبوم دو آهنگه وارد بازار كرد.به نام نونه.كه بازسازي آهنگ زيباي چرا عاشق شدم و يك آهنگ ارمني.

بعد از اين آلبوم او آلبوم و قلب من را وارد بازار كرد.كه به 7 زبان زنده دنيا آهنگ خوانده است.از طرف كمپاني آونگ ويك كمپاني امريكايي.اندي يواش يواش خود را وارد ماركت امريكايي ميكند.خودش ميگويد: اين آلبوم جاي خاصي را در قلب من دارد به همين دليل اسم آن را قلب من گذاشت.و روزنامه ها آن را رمانتيك ترين آلبوم اندي معرفي كردند.آهنگها يكي از ديگري قشنگ تر بود.آهنگ عربي با صداي اندي و راغب علامه خواننده معروف عرب كه بينهايت گل كرد.كه آهنگش را با هم ساخته بودند.آهنگ ريحان كه خيلي گل كرد با شعر پاكسيما .آهنگ انگليسي كه شعرش را شيني گفت و اندي آهنگش را ساخت.يك آهنگ هندي با  نجما اختر.خواننده معروف هندی .

بعد از اين آلبوم بود كه روزنامه هاي امريكا از اندي به عنوان الويس ايران نام بردند.وبه او لقب الويس دادند.بعد از اين آلبوم محبوبيت اندي در جامعه امريكايي چند برابر شد.با گروه هاي بزرگي در سالنهاي مجلل كنسرت گذاشت.با گروه آلابينا در سالن زيباي گريك تيآتر كنسرت گذاشت.به تنهایي 6000 نفر را در آن سالن دور هم جمع كرد و شبي فراموش نشدني براي همه بود.از همين آلبوم هم يك نمونه وارد ماركت امريكايي كرد .با چند آهنگ اضافه تر. كه آهنگ هتل كاليفرنياي معروف هم در آن بود.با شعر پاكسيما يار هميشگي اندي.آهنگ تو نباشي به گفته خود اندي غم انگيز ترين صداي ني در ارمنستان هست.اندي براي سومين بار برنده جايزه بهترين خواننده ارامنه شد.استينگ منيجر گروه پليس هم فعاليت خود را با اندي آغاز كرد.اندي با مهارت خاصي به زبان انگليسي موسيقي ايران را به امريكاييها معرفي كرد به طوري كه فوق الا ده اندي رو دوست دارند.اندي تبديل به يك خواننده بين المللي شد.مصاحبه ها در سي ان ان,ان بي سي,سي بي اس,و موفقيت در كنسرتها او را بيش از پيش محبوب كرد .

آلبوم بعدی اندي خلوت من نام گرفت. اندي در مصاحبه اي اعلام كرد: من دوست دارم مردم بدانند در خلوت من چه ميگذرد.اين آلبوم هم جزو عاشقانه ترين آلبومهاي اندي قرار گرفت.بعد از اين آلبوم اندي همراه با شيني و منصور كنسرت بزرگ و فراموش نشدني در سالن بزرگ و زيباي گريك تيآتر اجرا كردند.اندي در اين كنسرت پر نشاط تر و پر انرژي تر از قبل براي مردم برنامه اجرا كرد.زندگي عاشقانه اندي با حضور دوست دختر زيباي او سپري ميشود.او بار ديگر كنسرت ديگري با اميد در پارك ارواين اجرا كرد كه آن هم با استقبال بي نظير مردم روبه رو شد.

بعد از آلبوم پر سرو صدای خلوت من.اندی آلبوم ارمنی خود را وارد بازار کرد شامل دوازده آهنگ وبا همکاری هنرمندانی چون آرام- آدیس- ماکسیم و.....که اندی را در مراسم انتخاب بهترینهای ارامنه جهان. جایزه باران کرد......بد نیست بدانید اندی چهار بار برنده جایزه بهتربن خواننده ارمنی جهان شده است.....

بعد از فروکش کردن سرو صدای این آلبوم اندی شروع به ساخت آلبومی کرد که تا ابد از ذهن هیچکس نخواهد رفت..آلبومی به نام پلاتینیوم که رکورد فروش تمام آلبومهای قبلی خود اندی را شکست و در هر جایی صدای ترانه های این آلبوم به گوش میرسید...آهنگ اول آهنگی فوق العاده به سبک آهنگ چه خوشگل. به نام آره آره که بدجوری در بین مردم گل کرد..آهنگ  زیبای عروسک....و به عقیده خیلیها گل این آلبوم آهنگ وداع است که پاکسیما و کامران دلان شعرش را گفتند و واقعا گل کرد...آهنگهای شاد و فوق العاده ی خوشم میاد و صحرایی.....آهنگ پسیار زیبای سلام عاشقونه با شعری از هدیه ....و.... 

****************   قسمت زیر مربوط به جزئیات آلبوم زیبای پلاتینوم است: 

هفدهمين آلبوم اندى به نام پلاتينوم در اول فبريه به بازار آمد.آلبومىمتفاوت وبه تعبير همه بهترين آلبوم اندى است.اسم اين آلبوم را پاكسيما انتخاب كرد.چون به نظر او تك تك آهنگهاى اين آلبوم قشنگ است و مثل طلا خواهد درخشيد.اين آلبوم از طرف كمپانى آونگ وطپش و سى ام جى به بازار ارائه شد.كه اين كمپانى آخر متعلق به اندى وشينى است.هفت شعر آن از پاكسيما واين آلبوم طبق معمول در استوديو فرخ آهى ضبط شده است.طرح روي جلد آلبوم از نامى بوده.

آهنگ اول اين آلبوم آره آره شعر از پاكسيما و آهنگ از محمد مقدم.آهنگى زيبا و كه براى دخترها و پسرهاى جوان و مجرد خوانده است       

آهنگ دوم آهنگ عروسك شعر از پاكسيما و آهنگ از استاد منوچهر چشم آذر.آهنگي فوق العاده زيبا با سبكى متفاوت.كه اندى در آلبومهاى قبلى با اين سبك نخوانده ولى به زيبايى مثل هميشه آن را اجرا كرده.در اين بين بايد بگويم اندى اين آهنگها را به پاكسيما يا منوچهر چشم آذر سفارش نداده كه مثلأ براى من اين آهنگ را بگو يا بساز .به گفته خودش در منزل منوچهر چشم آذر يا پاكسيما با هم قهوه يا چاى ميخورند و منوچهر پشت پيانو مينشيند وآهنگى مينوازد وهمانجا پاكسيما شروع به شعر گفتن مى كند واستارت آهنگ زده وآهنگ ساخته ميشود.آهنگ آره آره و عروسك يا مثلأ چه خوشگل شدى اين طور ساخته شده.

آهنگ سوم اين آلبوم آهنگ وداع ، شعر از كامران دلان آهنگ ساز نامى و كامران دلان كه به زيبايى از عهده آن بر آمده اند. وهر چه از اين آهنگ بگويم كم گفتم. فكركنم اندى تمام شور و اشتياق خود را براى باز گرداندن معشوق در اين آهنگ گفته باشد.معشوقى كه از دست رفته و اندى از خداوند گله ميكند اگر معشوق او را باز نگرداند. اكثرا اين آهنگ را گل اين آلبوم ميدانند.

آهنگ چهارم آهنگ چى ميشه است. آهنگ و شعر از توحيد كه در آلبومهاى قبلى هم با اندى كار كرده بود.اين آهنگ هم سبك جديدى دارد كه نشان ميدهد اندى در اين آلبوم سعى كرده همه جور سليقه اى را اجرا كند وهمه را راضى كند.كه الحق هم به خوبى از پس آن بر آمده.

آهنگ بعدى آهنگ 6و8 خوشم مياد. كه اين را هم توحيد ساخته. ويك نكته جالب اينكه صداى گيتار بيس رو كه در اين آهنگ ميشنويد اندى خود به صورت زنده اجرا كرده.گويا ميخواسته صداى بم روى اين آهنگ بذارد كه هر كسى نواخته اندى راضى نشده وبالاخره ميگه خودم زنده ميزنم كه وسط كار فيوز گيتار ميسوزد.وخلاصه به هر سختى لحيمش ميكنند.خلاصه نوازنده گیتار بیس خود اندى هست با آهنگسازی حمید ندیری.

آهنگ بعدى دختر بندرى هست كه بعد از چند سال با كوروس دوباره يك آهنگ دو صدايي با كوروس اجرا كردند.آهنگ شاد با ويدئويى زيبا که اولین ویدیوی این آلبوم است که ساخته شد .

آهنگ بعدى آهنگ صحرايى ، شعر آن از هديه است كه فوق العا ده زيبا و قشنگ اندى آن را اجرا كرده.

آهنگ بعدى آهنگ بسيار زيباى سلام عاشقونه.كه شعر از هديه است راستش من اصلأ نميتونم بگم كدوم آهنگ قشنگه.همه محشره.اين آهنگ در همان فيلم خانه اى از ماسه و شن كه اندى با شينى و شهره آغداشلو در آن بازى كردند جاى گرفت.كه بى نهايت ريتم دل نوازى دارد.كه اين فيلم در اسكار هم شركت داده شد.آهنگ ساز فرخ آهى .بينهايت آهنگ زيبايى است.

آهنگ بعدى آهنگ سبد سبد است كه آهنگ ساز حميد ندیرى كه فكر ميكنم آهنگ ساز جديد باشد.

/ 16 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

دمت گرم عزيز. منتظر البوم اندی هستيم .اکورد از اهنگه چی ميشد اگه داری برامون بذار مرسی

DAVID دیوید زردآبی اندیدوست مهربون

عليرضا جان خوشحال شدم صداتو شنيدم يادت نره آمادش کن بيام بگيرم يا بيای يا بيايم هر دو مون راستی خيلی عالی بود خيلی اين نوشته هات خوب بود مخصوصا اون توپيدنات . ممنون

مسعود

فقط اندی مخصوصا عاشقانه هاش مثه سر سپرده تو که رفتی گلی جان قصه باران سرنوشت و...........

elham

وب جالبی داری موفق باشی . این اهنگ اندی رو من خیلی دوست دارم عشق من جز غم دلواپسی نیست اخه قلبم مثه قلب کسی نیست من پر از احساسم تو پر از احساسی وای اگر قلب منو نشناسی بیا با عشق و احساس منو دوباره بشناس......

حمید

فقطه فقطه فقطه فقطه فقطه فقط اندی امیدوارم بترکونه با اهنگهاش

DAVID دیوید زردآبی اندیدوست مهربون

می منفجرونه اندی همه بازار رو دمش گرم لبخندم لبخندای اندی قلب اندی يک دريا اندی خواننده محبوب دلها فقط اندی فقط و فقط اندی فقط مهربون مثه صدای اندی مهربون صدای آشنا نوای مردمی آوای اندی صدای اندی نبض نفسای جوونای ايرانی ستاره لسانجلس اندی اعتقاد به معجزه اندی دوسِت دارم انديجان . دووروود بر انديدوستان اندیپرستان انديصفتان مکتب ما انديائی آندرانيکسم

DEVOTED

اندی هميشهnumber1بوده هست و خواهد بود،اينو همه ميدونن اما يه سری نمی خوان اين واقعيت رو قبول کنند که در نهايت به ضرر خودشون خواهد بود.هميشه وهميشه اندی

mehran

سلام ، شما همتون خلید ، این چرت و پرت ها چیه هی خودتوت می گید خودتون هم باور می کنید ؟ برید به فکر نون باشید که خربزه آبه !!!

milad

لا اقل اين بيوگرافی رو از سايت ما برداشتيد .... يه برگرفته از سايت هواداران اندی هم زيرش مينوشتيد.......

ارمن

این آشنایى اندی و کوروس رو کی از خودش در آورده!؟ معلومه اصلا نمی شنا سیدشون؟! چون اندی و کوروس از ایران با هم دوست بودن